Stacja Częstochowa INFO

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Stacja Częstochowa INFO - wiadomości, informacje, komentarze.
aktualnosci | finanse | kultura | felieton | sport
Switch to english version

Marchew z własnej działki - siew i uprawa

Marchew na działce siejemy zazwyczaj raz, wczesną wiosną. Jeśli mamy możliwość jej prawidłowego przechowywania, należy zastosować siew w dwóch rzutach – na bezpośrednie spożycie i na zimę. Uprawa marchwi wymaga sporego zaangażowania ze strony hodowcy


Dużo cierpliwości wymagają pierwsze prace pielęgnacyjne-po wzejściu drobnych siewek marchewki, należy je przerwać.

Miejsce uprawy

Marchew należy siać w miejscach nie zacienionych, przewiewnych. Wiatr utrudnia gnieżdżenie się szkodnika – połyśnicy marchwianki.

Wymagania glebowe

Jest rośliną o średnich wymaganiach pokarmowych. Marchewka udaje się na każdej glebie niezbyt ciężkiej czy kwaśnej. Najodpowiedniejsze są gleby piaszczysto – gliniaste zasobne w substancje organiczne;gleby lekkie, żyzne i wilgotne. Najlepiej uprawiać w drugim roku po oborniku, po roślinach cebulowych i kapustnych. Jeśli jesienią na zagonku przeznaczonym pod uprawę marchwi posiejemy zielony nawóz i przekopiemy jesienią, to jest to również dobre miejsce pod uprawę marchwi.

Nie siejemy marchwi po roślinach z rodziny baldaszkowatych(pietruszka, seler...). Mimo że koper jest z rodziny baldaszkowatych, dobrze jest dorzucić do wysiewanych nasion marchwi trochę nasion kopru-przyspiesza kiełkowanie.

Termin siewu

Siew marchwi na zbiór letni wykonujemy w marcu. Stosuje się bardzo wczesne terminy siewu, jak tylko jest to możliwe. Odmiany późniejsze wysiewa się w maju i na początku czerwca. W cieplejszych regionach Polski można wysiewać marchew jesienią w listopadzie na wczesny wiosenny zbiór. Przy siewie temperatura nie powinna spadać poniżej 10 stopni C. Krytyczna temperatura hamująca wschody nasion, to 5 stopni C. Siew marchwi powinien odbywać się w glebę dostatecznie wilgotną, najlepiej w dni pochmurne.

Siew marchwi

Siejemy w rowki o głębokości do 3 cm w rzędach co 20 cm. Dla dłuższego zbioru wysiewamy kolejne grządki w kilkudniowych odstępach czasowych. Po przysypaniu nasion, ugniatamy ziemię np. tylną częścią grabi i podlewamy ostrożnie, aby nie wypłukać nasion. Nasiona marchwi są bardzo drobne, aby nie posiać ich zbyt gęsto, dobrze jest wymieszać nasionka z piaskiem. Chcąc przyspieszyć kiełkowanie nasion i wzrost roślin należy stosować okrycie zagonka włókniną.

Zabiegi pielęgnacyjne

Nasiona kiełkują długo – około 3-4 tygodni. Gdy siewki wypuszczą 2-3 liście, należy przerwać roślinki co 3 cm. Marchew wymaga regularnego podlewania, odchwaszczania i spulchniania gleby między rzędami. Dla zachowania wilgotności można stosować cienką warstwę ściółki np. ze skoszonej trawy.

Choroby marchwi

Robaczywienie, to choroba marchwi wywołana przez larwy muchy połyśnicy marchwianki. Larwy wylęgają się z jaj składanych w pobliżu siewek marchwi w maju i czerwcu oraz na przełomie lipca i sierpnia. Larwy o kolorze jasnożółtym drążą korzenie marchwi i napełniają je odchodami. Zaatakowane rośliny rosną słabo a ich liście czerwienieją.

Obok marchwi dobrze jest posadzić czosnek lub cebulę. Zapach tych roślin odstrasza szkodniki żerujące na marchwi.

Warzywa korzeniowe atakowane są przez chorobę grzybową. Alternarioza naci marchwi powoduje przedwczesne zasychanie naci na skutek porażenia liści i ogonków liściowych. Pojawiają się czarnobrunatne plamy, widoczne najpierw na liściach dolnych mających kontakt z glebą. Grzyb może także porażać korzenie. W celu zwalczania tej choroby należy usuwać porażoną nać.

Gdy paź królowej wybierze naszą działkę?

Paź królowej gatunek motyla, któremu w niektórych rejonach grozi wyginięcie, żeruje na dziko rosnących roślinach z rodziny baldaszkowatych m.in. na dzikiej marchwi. Zdarza się, że na miejsce żerowania wybiera marchew hodowlaną, gdzie jest usilnie tępiony. Jeśli nasza uprawa zostanie zaatakowana i na naszej marchwi pojawią się kolorowe larwy motyla, to może dajmy im szanse na przetrwanie?

Zalety marchwi z własnej działki

Przede wszystkim wiemy jakie stosujemy nawozy -marchewka kumuluje nadmiar stosowanych azotanów. Należy również stosować prawidłowe zasilanie nawozami sztucznymi oraz nie przesadzać z chemicznymi środkami ochrony roślin. Wówczas mamy zdrowe warzywo zarówno do celów spożywczych jak i kosmetycznych.

Aby wyrwać marchewkę

Zbiór wczesnych odmian jest już możliwy po 8 tygodniach po wysiewie. Uprawa marchewki we własnym ogródku nie przyniesie nam istotnych korzyści finansowych i nie załatamy dziury w naszym budżecie domowym. Ale ile przyjemności sprawi nam wyrwanie własnoręcznie wyhodowanej marchewki, świeżutkiej i chrupiącej! Aby wyrwać marchewki należy wcześniej podlać grządkę. Jest też inny polecany sposób - należy ją wcisnąć lekko do ziemi. Korzonki ulegną przerwaniu i łatwo wyciągniemy korzeń marchwi z ziemi.

Odchudzasz się - jedz marchew!

Surowa marchewka jest niskokaloryczna. Zamiast kolejnej kanapki schrup sobie marchewkę z własnej działki.

Wiosenne potrawy

Wiosna to szczególna pora roku, po długiej zimie nasz organizm jest zmęczony i potrzebuje szczególnych posiłków, zapraszamy do naszych wiosennych przepisów kulinarnych

Nowalijki wiosenne witaminy

Marchewka duszona np. z groszkiem

Babka wielkanocna

W moim ogrodzie

Wiosna w ogrodzie, zapraszamy do przeczytania porad i artykułów ogrodniczych

Wiosna w ogrodzie - wysiew w kwietniu

Kalendarz fenologiczny - dziesięć pór roku